65 درصد از مالکان در آمریکا، قصد دارند امسال اجاره‌بها را افزایش دهند

top view of cup of coffee near clipboard with rental agreement lettering on table

بازار مسکن ایالات متحده، این روزها برای مستاجران اخبار خوبی ندارد. خبرهایی مثل اینکه نزدیک به دو سوم مالکان مستقل، قصد دارند قیمت اجاره ملک خود را در 12 ماه آینده، افزایش دهند؛ قاعدتا مستاجران را خوشحال نخواهد کرد. در سوی دیگر، میانگین اجاره‌ها هم هنوز بسیار بالاست. اما در این میان، یک نشانه امیدوارکننده وجود دارد: بر اساس نظرسنجی اخیر موسسه Avail، تعداد مالکانی که قصد دارند اجاره‌بها را افزایش دهند، در مقایسه با پاییز سال گذشته، کمتر است.

یک نظرسنجی که چند ماه پیش از 2500 مالک و مستاجر انجام شد، نشان داد که 65.1 درصد از مالکان قصد دارند اجاره یک یا چند ملک را در سال آینده افزایش دهند. این نسبت از 70.4 درصد در اکتبر 2022 کمتر است.

تقریباً نیمی از صاحبخانه‌های مورد بررسی (48.2%) که اجاره‌ها را برای تمدید افزایش نمی‌دهند، گفتند که پیدا کردن مستاجر جدید می‌تواند دشوار باشد. حدود 4 نفر از هر 10 صاحبخانه، ارتباط قوی با مستاجران را دلیلی برای عدم افزایش قیمت اجاره برای تمدید ذکر کردند.

فقط کمتر از یک سوم (32.4٪) از مالکان گفتند که در حال حاضر اجاره‌بها را به ارزش منصفانه بازار دریافت می‌کنند. حدود 15 درصد هم گفتند که انتظار دارند متوسط اجاره‌بها در 12 ماه آینده کاهش یابد.

مورد دوم یعنی کاهش اجاره‌بها، هنوز در مقیاس وسیع اتفاق نیفتاده، هرچند قیمت‌های اجاره اکنون در مسیر خوبی برای مستاجران قرار دارند. بر اساس آخرین داده‌های وب‌سایت Rent.com، در ماه اِیپریل، میانگین اجاره بها در سراسر کشور تنها 0.29 درصد نسبت به سال قبل افزایش یافت. این کمترین افزایش سالانه در بیش از سه سال گذشته بود. مقایسه رشد اجاره‌بها هر ماه با سال‌های قبل، نشان می‌دهد که 8 ماه است، رشد مبلغ اجاره‌‌بها روند نزولی داشته است.

متوسط اجاره در کشور تا ماه اِیپریل 2023؛ 1967 دلار در ماه بود که از 1971 دلار در ماه مارچ کمتر بود اما 30 دلار بیشتر از پایین‌ترین نرخ اخیر یعنی 1937 دلاری است که در ماه فوریه تعیین شد. اجاره‌بها در آگوست 2022 به 2053 دلار رسید.

تعداد 9 ایالت در ماه آوریل شاهد کاهش اجاره بها نسبت به مدت مشابه سال گذشته بودند، از جمله ایالت‌های آیداهو، نوادا، آریزونا، واشنگتن و اورگان در غرب، دو ایالت ایلینوی و کانزاس در غرب میانه، ایالت تگزاس در جنوب و ایالت مریلند در منطقه اقیانوس اطلس میانه.

از سوی دیگر، این پنج منطقه پرجمعیت، بیشترین افزایش را در میانگین اجاره در ماه اِیپریل داشته‌اند:

·      پراویدنس (%15.97+ سال به سال)

·      Raleigh-Cary (12.43٪+)

·      منطقه کلان‌شهری ایندیاناپولیس (%10.94+)

·      شارلوت-کنکورد-گاستونیا (%10.50+)

·      Cleveland-Elyria, Ohio (9.66%+)

نظرسنجی موسسه Avail نشان داد که اگرچه بیش از نیمی (54.9٪) از اجاره‌کنندگان فکر می‌کنند که نمی‌توانند هزینه افزایش اجاره‌بها را بپردازند، بسیاری از آنها در مورد افزایش متوسط قیمت‌ها مذاکره نکرده‌اند. از بین کسانی که اخیراً اجاره‌نامه خود را تمدید کرده‌اند، تنها 28٪ سعی کردند با صاحبخانه خود مذاکره کنند. این میزان از 34.7٪ در ماه اکتبر 2022 و 38.7٪ در ماه جولای 2022؛ کمتر است.

با وجود بازار چالش‌برانگیز اجاره برای مستاجران، اکثریت قریب به اتفاق آن‌ها قصد دارند به دلیل اینکه بازار خرید خانه، چالش برانگیزتر است، اجاره را در کوتاه‌مدت ادامه دهند.

نظرسنجی موسسه Avail نشان داد که کمتر از یک سوم از مستاجران (30٪) به فکر خرید خانه در 12 ماه آینده هستند که این بدین معنی است که حدود 70٪ به خرید خانه فکر نمی‌کنند. این روند به معنی ادامه شرایط فعلی یعنی افزایش تعداد مستاجرانی است که تصمیم گرفتند امسال از خرید خانه صرف نظر کنند.

  • Comments are closed.